Aktualności Repliki zegarkow montre replique

BUK - drewno na nasze wyroby
2009-07-20 19:06:41
  Wszystkie nasze akcesoria kuchenne są produkowane z drewna bukowego, pochodzącego z lasów południowo-wschodniej Polski. Drewno bukowe jest drewnem twardym i świetnie nadaje się do produkcji wyrobów domowego użytku. 
O BUKU
   Buk zwyczajny (Fagus sylvatica ) – gatunek drzewa należący do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje w stanie dzikim w prawie całej Europie (oprócz części południowo-wschodniej). Przez Polskę  przebiega wschodnia granica zasięgu. W Polsce zachodniej i południowej buk jest jednym z podstawowych drzew tworzących lasy.
Drewno
  Drewno buka jest typu rozpierzchłonaczyniowego barwy różowawej, z rdzeniem fioletowym, nie zróżnicowane na biel i twardziel. Czasem w drewnie buka występuje fałszywa twardziel, o zabarwieniu czerwonobrunatnym, pochodzenia patologicznego. Promienie drzewne od bardzo wąskich do bardzo szerokich. Przyrosty roczne zaznaczają się lekko falistym przebiegiem. Drewno bukowe łatwo jest odróżnić od drewna innych gatunków po wyraźnie widocznych na przekroju stycznym promieniach drzewnych w postaci ciemnych soczewek.
Zastosowanie
  Drewno buka odznacza się wysokimi własnościami technicznymi, ustępuje jednak drewnu dębu i jesionu. W warunkach zmiennej wilgotności mało odporne, natomiast trwałe w wodzie lub przy dużej wilgotności. Jest twarde, lekkie i łatwe do obróbki; używane w budownictwie wodnym, do wyrobu mebli giętych, klepki podłogowej, wyrobów codziennego użytku, a impregnowane — na podkłady kolejowe. Podczas suchej destylacji z drewna bukowego otrzymujemy dziegieć, kreozot i węgiel drzewny. 
Ciekawostki 
  Najstarszy w Polsce buk rośnie w miejscowości Sieraków w województwie wielkopolskim i ma średnicę 216 cm, a obwód 678 cm (2005 r.